Странице

Претражи овај блог

недеља, 30. октобар 2011.

Danas nam je divan dan,danas nam je rodjendan.))))))))
Dalibor
Biber87

Zebrice

Plave zebrice
Zebrica je vrlo prepoznatljiva ribica i karakterisu je vodoravne tamnosivkaste i plavkaste pruge. Mogu da narastu 5 do 6 cm.Zenke su uvek krupnije od muzjaka.Zivotni vek im je oko 5 godina. Ovo su vrlo zivahne ribice, koje se ubrajaju u brze plivace, pa zbog toga i akvarijum treba da bude od bar 40 do 50 litara, pa i vise. Akvarijumi u kojima se drze ove ribice, treba da su bogato zasadjen biljkama.
Zebrice vole da plivaju i  da se sakrivalju u sumi bilja. Pravo je uzivanje gledati kako to one spretno i brzo rade.Najlepse ih je gledati kako se bore sa mlazom vode iz pumpe.
Odgovara im temperatura od 24 do 28 stepeni C.Oscilacije u temperaturti nece im  mnogo smetati.
Ovo su drustvene ribice, pa ih treba drzati u jatima, od bar 5 i vise komada.
Ovo je riba koja pliva blizu povrsine vode, odakle i najcesce uzima hranu. Moze iskociti iz akvarijuma, pa je preporucljivo da akvarijum ima poklopac.Sto se tice ishrane nisu probirljive prihvatati uobicajenu suvu hranu u obliku listica.
Zebrice nisu zahtevne ribice zato si i preporucuju  pocetnicima.Malo truda a puno uzivanja.)))
Koristi se i u naucne svrhe.

Postoji veliki broj vrsta zebrica. Mogu biti crvene, zelene ili žuto fluorescentne, sa tačkicama nalik leopardu,  albino.
Crvene zebrice

Mnogo lepih boja

I...moje zebrice

Zelena zebrica



Crvena zebrica


Zuta zebrica

Rodjendanski poklon

Ovo su novi stanovnici mog akvarijuma.))))
Hvala saradniku Biber87 na prelepom poklonu.
Zebrice



Serpa tetra

среда, 26. октобар 2011.

Neonka

Neonka je slatkovodna riba iz porodice Characidae, roda Characiformes. Poreklo vrste vodi iz bistrih ili muljavih voda s podrucja jugoistocne Kolumbije, istocnog Perua i Brazila. Ribe za akvarijume se skupljaju u toplim (21-29 °C) bistrim i mutnim vodama, Sarene upadljive boje ribe olakšavaju posao hvatanja njihovim sakupljacima, a te boje ih ujedno čine jednim od najpopularnijih akvarijumskih ribica.
Ovu ribu karakterise upadljiva plavo zelena pruga koja se pruza horizontalno na obe strane ribe i to od nosa do baze repa, te crvena pruga od polovine tela prema repu. Tokom noci boja se gubi, a pojavljuje se ponovo ujutro. Riba raste otprilike do tri cm u dužinu.
Za uzgoj neonki dovoljan je akvarijum od 50l,dosta su bojazljive i zbog njihove velicine ne bi ih trebalo drzati sa velikim i agresivnim ribicama.Neonke su svastojedi i prihvatice bilo koju vrstu suve hrane.Najbolje ih je drzati u jatima od 5 do 8 riba, posto vole da se krecu u jatu, i tada do izrazaja dolazi njihova ljepota.Odgovara im akvarijum gusto zasadjen biljem sa temperaturom od 23° do 26° C, sto je najslicnije uslovima koje imaju u prirodi.
Razmnozavanje:
  Neonka dostize polnu zrelost posle sedam meseci kada je spremna za mrest.Pre mresta neonke treba odvojiti ,muzjake od zenki i hraniti ih sto raznovrsnijom hranom.
       Najbolji akvarijum za mrest neonki je od 10-12 litara.Takav akvarijum pre mresta moramo dezinfikovati sa kalijumhipermanganom.Na dno akvarijuma postavimo plasticnu mrezicu na visini dva cm od dna akvarijuma.
       Voda u kojoj mrestimo neonke treba da ima  temperaturu 24-25 stepeni celzijusa.


       Pripremljeni akvarijum postavljamo na mirno i zatamljeno mesto zasticeno od suncevih zraka i svetlosti.Uvece ubacimo maticne ribice i vec ujutro mozemo ocekivati mrest.

       Posle zavrsetka mresta matice ribe vadimo iz akvarijuma i dobro ih hranimo tako da ih mozemo mrestiti ponovo vec posle petnaestak dana.
       Neonke obicno izbace oko 200 do 250 ikri od kojih imamo oko 100 do 200 mladunaca.Kada smo izvadili maticni par akvarijum zatamnimo tamnim papirom.Vec posle 6 do 7 dana mladj propliva.Kada mladj propliva skidamo tamni papir kojim smo uvili akvarijum i mladj hranimo iskljucivo zivom hranom,smrznutim crvićima, sitnim račićima.

уторак, 25. октобар 2011.

Oskar (riba)



Astronotus ocellatus je vrsta ribe iz porodice ciklida, poznata po mnogobrojnim imenima, kao što su Oskar, Tigrasti Oskar, Ljubičasti ciklid... Prirodno poreklo Oskara je Južna Amerika. 
Neke vrste Astronotus ocellatusa se mogu naći na ribljim pijacama lokalnih mesta Južne Amerike. Ima ih i u Kini, Austrliji i južnim delovima Severne Amerike. Pošto su malog i usporenog rasta, imaju potencijela u akvaristici, te su veoma popularne u akvarijumima širom sveta...
Oduvek je bio poznat po svojoj inteligenciji. Tokom kišne sezone, rijeke poplave golema područja na koja se premještaju i ribe. Mnoge od njih se u to vrijeme i mrijeste. Kada dođe sušno razdoblje, nastaju izolovane bare iz kojih se ribe ne mogu izvući. Jedina riba dovoljno inteligentna da pronađe put pre nego što bude kasno je naravno oskar. Oskar je predator i orijentisao se na lov manjih riba. Zbog toga on celo vreme proučava razne rupe i udubine kako bi pronašao ribu. Takvo ponašanje je moguće videti i u akvarijumu. Ovo nije riba za početnike. Mnogi ljudi ih donesu u zajednički akvarijum. Nakon nekog vremena u akvarijumu će ostati samo on - oskar.


Oskari mogu da rastu i do 45 cm u dužinu i da budu teški do 1,6 kg. Oskari pronađeni u divljini su tamne boje sa vatreno narandžastim pegama u obliku prstena, kratkog lepezastog repa i velikim leđnim perajem. Oskar je u stanju da brzo promeni svoju boju. Ovo je osobina koja mu omogućava ritual borbenog i teritorijalnog ponašanja. Mladi Oskari imaju drugačiju boju od odraslih jedinki, oni su na belo-narandžaste pruge i sa primetno velikom glavom.

   Ribe koje možete staviti sa Oskarom:
Nemate mnogo izbora jer je oskar predator. Čistači kao sto su koridorci, gablec i slične ribe mogu sa njima jer su blago oklopljeni i sigurni od oskara. Gablec je najbolji izbor, jer je noćna riba, a i pomoći će oko problema sa algama. Oskari se dobro podnose sa ciklidima njihove veličine, ali ako ih ti ciklidi prerastu, mogu postati žrtve.
Oskari u akvarijumu se mogu hraniti hranom pripremljenom za velike ribe mesojede, račićima, crvićima, insektima (muvama, skakavcima, leptirima). Mogu pojesti i male miševe, a i zrikavci su dobra živa hrana za oskare. Oni jedu i voće u divljini tako da se i to može koristiti kao hrana. Ustvari, sve što padne u vodu, oskar bi to pojeo. Žive manje ribe se mogu dati oskaru, ali ne i zlatne ribice, one se u prodavnicama ljubimaca često nalaze u prljavim akvarijumima i tako prenesu bolesti oskarima. Većina riba koje pojedu u divljini su somovi.
Da bi uhvatili plen koriste usisni sistem, a da bi ga privukli prave se mrtvi, kao da leže na srani i tada prilaze ribe lešinari i budu pojedeni... Oskar obožava da jede! Oskar iz akvarijuma kad vidi vlasnika kao da pleše pred staklom i to radi sve dok ne dobije hranu! Ova vrsta ima potrebu za vitaminom C i u nedostatku istog mogu biti podležni bolestima.

Oskar je otporna i zdrava riba. prevencija je njemu dovoljna, što znači redovno menjanje vode i dobra filtracija. Jedina bolest kojoj je podložan su "rupe u glavi". Glavni uzrok ove bolesti je nedostatak vitamina C i vitamina D, loša ishrana, ne menjanje vode i previše aktivnog uglja u filteru.